2008-01-07 12:57
 Oceń wpis
   
Telewizji ogólnie nie oglądam, ale zdarza mi się, że złamie ową zasadę jakiś ciekawy program lub filmowa produkcja. Zazwyczaj jest to spontaniczne i podobnie jak wczoraj, dopada mnie niespodziewanie w drodze do kuchni, która wiedzie przez tzw. salon.

Picture This, to program przygotowany przez brytyjską telewizję Channel4, który ma całkiem sporo wspólnego nie tylko z fotografią, ale też z takimi formatami programów jak Idol, X-Factor, czy Taniec z Gwiazdami. Zamiast ludzi śpiewających(krzyczących) oraz tych tańczących(skaczących), możemy obserwować zmagania 6 fotografów, którzy zostali wybrani drogą eliminacji, by w ciągu kilku tygodni udowodnić jak bardzo są utalentowani.

Każdy etap składa się z kilku niezależnych projektów, które muszą przejść ambitni fotografowie. Zaczęli od portretowania siebie na wzajem, dokumentu na plaży zimą, oraz studyjnych zdjęć angielskiej feministki. Po tym etapie, dwoje z nich nieuzyskując przychylności Martina Parra i reszty jury, zostało elegancko pożegnanych. Na końcu będzie oczywiście nagroda. Dla tej osoby która pokaże się od najlepszej strony - czyli zdaniem ekspertów zrobi najlepsze fotografie w kolejnych projektach - czeka poważna wystawa i albumowa publikacja.Program na całe szczęście nie jest realizowany w sensacyjno-wyśmiewczym tonie. Nie ma "wojewódzkich komentarzy" i zanoszących się płaczem w kulisach uczestników. Mimo krytyki i rywalizacji, Picture This ma w sobie sporo z programu edukacyjnego. Podobny charakter przybrała również oficjalna strona internetowa, która na bazie zasad telewizyjnego show, pozwala uczestniczyć w zabawie każdemu kto tylko znajdzie na to ochotę.

Cieszyć może fakt, że tego typu program został zrealizowany. To następny mały krok do promowania fotografii, tej bardziej wymagającej i krytycznej. Forma programu wymaga jednak dopracowania. Picture This różni się od większości programów "talent show format" brakiem bezpośredniego udziału widowni. Nie ma tu studia z klaszczącą rodziną i przyjaciółmi. Nie ma też sms'owego głosowania. O wszystkim decydują eksperci, których zdanie jest decydujące. Co ważne oceniają oni nie tylko fotografie, ale również podejście i możliwości rozwoju poszczególnych uczestników. Jest to coś bardzo trudnego do zdefiniowania i może rodzić dziwne wybory. Już po pierwszym odcinku poczułem przykry niesmak po wyeliminowaniu uczestnika o imieniu Jay, który nie od dziś prezentuje swoje zdjęcia w serwisie Flickr jako J L M. Do drugiego etapu przepuszczony został za to inny fotograf- Aron, który musiał najwidoczniej zrobić zdjęcia, których w programie nie pokazano (na stronie też nie), bo te upublicznione nie mogły nikogo zachwycić.

Picture This
Uczestnicy programu "Picture This" / Photo by Jay Mawson

Można odnieść wrażenie, że gdyby forma programu dopuszczała do głosu publiczność, byłby on bardziej prawdziwy i pozwalał na stworzenie ciekawszego widowiska. Możliwe że producenci obawiali się znacznej różnicy w posiadanym "elektoracie" np dla widocznego we Flickr Jaya w stosunku do innych mniej znanych w sieci uczestników. Społeczność Flick mogłaby się okazać niemniej mocna niż sama marka, której reklamy towarzyszą tej telewizyjnej produkcji, a Flickrowe API wykorzystane zostało do stworzenia galerii na strony internetowej.

Picture This to chyba przede wszystkim ciekawe zderzenie internetowej rzeczywistości z tą telewizyjną i wydawniczą. Fotografia w każdym z tych mediów wygląda inaczej. W internecie odbiera się ją całkiem inaczej niż podczas wystawy, czy przeglądania albumu. Jeszcze inaczej smakuje fotograficzny obraz gdy towarzyszy mu komentarz. W różny sposób odbiera się też fotografa patrząc na jego pracę, a inaczej kiedy bez dodatkowych informacji oglądamy jego prace. Ciekawe kiedy w Polsce coś takiego się zde(a)rzy?
Tagi: fotografia/a>, telewizja/a>, taniec z gwiazdami/a>, programy/a>, idol/a>, flickr/a>, o fotografii/a>, picture/a>