2007-06-15 12:05
 Oceń wpis
   
Pod koniec zeszłego miesiąca Merlin.pl przejął 57% udziałów internetowego sklepu e-cyfrowe.pl. Jest to chyba pierwsze w Polsce przejęcie na taką skalę w e-commerce foto-video. Spółka Presco Media - pod którą podlega e-cyfrowe.pl - jest znaczącym podmiotem na polskim rynku fotografii detalicznej. w 2006 r Została wyróżniona m.in przez tygodnik wprost i portal money.pl w rankingu sklepów internetowych w kategorii "elektronika użytkowa". W 2006 przychody ze sprzedaży przekroczyły 13,5 mln zł, prognoza na rok bieżący zakłada przychody na poziomie 17 mln zł. Dla czystego porównania Merlin prognozuje "tylko" 5 razy więcej (90mln zł).

Czego dowodzi ta wiadomość?

Można odnieść wrażenie że zaczyna się robienie porządków na polskim rynku e-handlu sprzętu fotograficznego. Rynku bardzo młodego jeszcze, ale już całkiem sporego. Z raportu "e-commerce 2006", (który miałem przyjemność znaleźć na blogu Wojtka Kyciaka) wnika, że kategoria foto, rtv-agd i biuro to 11,3% rynku polskiego e-handlu w grudniu zeszłego roku. Przyjmując śmiało, że na dzień dzisiejszy mamy ok 3000 sklepów internetowych w kraju, możemy również założyć że ok 200 z nich zajmuje się sprzętem fotograficznym.

Różnorodność cen i usług
Większość sklepów to mini biznesy, a część z nich prowadzona jest dosyć chałupniczą metodą. Trzymanie sprzętu w wersalce akademika kosztuje dużo mniej aniżeli w stosownie przygotowanym magazynie. Dzięki temu marże mniej profesjonalnych podmiotów mogą być wyraźnie mniejsze, aniżeli większej firmy.
Z drugiej strony kapitał jakim dysponuje dobrze prosperująca firma pozwala na stosowne działania marketingowe i z racji poziomu sprzedaży na odpowiednie upusty u producentów sprzętu fotograficznego. Zawsze znajdą się tacy którzy ponad wszystko potraktują cenę jako najważniejszy czynnik przy wyborze nowej cyfrówki, nie zważając na opinie o sklepie. Znajdą się też tacy, którzy nie zaglądają do porównywarek cen, a dobra reklama przyciągnie ich do wirtualnej lady.

sklep fotograficzny

Robienie porządku
Sprzedaż aparatów cyfrowych w Polsce przekroczyła w zeszłym roku sporo ponad milion sztuk. Nie znalazłem niestety danych które mogły by pokazać jak się ma sprzedaż internetowa do "ulicznej" ale zapewne ta pierwsza przejmuje coraz większą ilość klientów. Dane te mogą wyglądać też inaczej jeśli zaczniemy uwzględniać sprzedaż poprzez aukcje internetowe oraz - kompletnie niekontrolowane - zakupy poza granicami kraju. Rynek sprzętu foto w Polsce jest bardzo chłonny (największy po Rosji w europie środkowej) i co ważne ciągle nie nasycony.

Jak już wspomniałem, przejęcie e-cyfrowe przez Merlina to pierwszy znak na zmiany jakie czeka branżę handlu sprzętem foto w internecie. Duże firmy zaczną rozważać wchłanianie mniejszych. Można spodziewać się też konsolidacji kapitału poprzez łączenie się firm, które dzisiaj ze sobą konkurują. Nie zmieni tojednak faktu że "wersalkowe biznesy" nadal będą jakiś czas zaspokajały pewną część rynku.
Tagi: e-handel/a>, fotograficzne/a>, e-commerce/a>, video/a>, aparat/a>, cyfrowy/a>, sprzęt/a>, merlin/a>, e-cyfrowe/a>, sklepy/a>, internetowe/a>

Komentarze

2013-10-20 22:35:13 | *.*.*.* | rtvagd
Re: e-handel sprzętem fotograficznym [0]
podoba mi sie blog skomentuj
2009-01-21 22:10:50 | 82.210.141.* | Stereo
Re: e-handel sprzętem fotograficznym [0]
Nie jest to pierwsze takie przejęcie. Merlin idzie w ślady Stereo.pl, które rok temu kupiło najlepszy sklep foto: www.pstryk.pl skomentuj