2007-01-16 14:37
 Oceń wpis
   
Jak możliwie wielki może być skok w technologii? Czy realne jest by ktoś zrobił 1000 kroków w rozwoju kiedy inni w tym samym czasie robią zaledwie kilka? Takie właśnie pytanie zadałem sobie po trafieniu na pewną informację w PC Magazine.

Nieznana mi dotąd firma Planet82 zaprezentowała sensor VGA, którego czułość przewyższa kilkaset krotnie te znane obecnie z naszych aparatów cyfrowych (CCD, CMOS). Przedstawiciele Planet82 mówią o wartościach rzędu 0,1 Luxa, podczas gdy ludzkie oko zaczyna mieć problemy z odróżnieniem obrazu przy wartościach poniżej 1 Luxa! (to mniej więcej jasność jaką daje jedna świeczka metr od źródła światła).

Trudno aż w to uwierzyć, gdyż oznacza to w uproszczeniu, że nadchodzi rychły koniec lampy błyskowej. Oczywiście jest pytanie o dynamikę tego sensora i możliwości w odwzorowaniu kolorów. Jeśli taki sensor znajdzie się w aparacie cyfrowym - stanie się możliwe to co nie było dotąd nawet marzeniem fotografa. Tak wielka czułość będzie wielkim przełomem nie tylko w fotografii tradycyjnej ale też w np. w astrofotografii - gdzie możliwość użycia wysokiego ISO (skrócenia czasów ekspozycji) jest kluczem do utrwalenia pewnych zjawisk atmosferycznych.

Dla fotografa sportu i fotoreportera taki sensor pozwoli na robienie zdjęć, które
dzisiaj są kompletnie niemożliwe do zrobienia... Niech żyje ISO 540000 :-)

sensor VGA - Planet82
Tagi: flash/a>, sensor vga/a>, lux/a>, wysokie iso/a>, planet82/a>, astrofotografia/a>, matryca ccd/a>, cmos/a>

Komentarze

2007-02-10 16:47:42 | 82.210.188.* | Rudolf
Re: Koniec ery flesza [0]
Och, nie wierz w to. wygląda i pachnie podejrzanie ;)
czy to nie jest jakaś "chińska" firma, tak btw?

(moja próba wejścia na stronę http://www.planet82.com/ zakończyła się wyświetleniem takiego tekstu: Microsoft OLE DB Provider for
ODBC Drivers error '80040e57' .)
;) skomentuj